- Szczegóły
Symptomy świadczące o tym, że winda wymaga modernizacji
Trudno wyobrazić sobie wielopiętrowe biurowce czy bloki mieszkalne, które nie są wyposażone w windę. Urządzenia towarzyszą nam od kilkudziesięciu lat, usprawniając przemieszczanie się pomiędzy piętrami. Należy jednak pamiętać, że z uwagi na to, że są intensywnie eksploatowane, może zdarzyć się tak, że zaczną ulegać częstszym awariom , a do tego będą głośne i niekomfortowe dla użytkowników. Właśnie dlatego wiele wind, które służą przez dłuższy okres, wymaga modernizacji. Jakie symptomy na to wskazują?
W jakich sytuacjach winda wymaga modernizacji?
Możemy wyróżnić kilka sytuacji, w których niezbędna będzie modernizacja windy. Czasami zdarza się tak, że mimo regularnych przeglądów wind urządzenia wymagają wykonania większych prac. Najważniejszą kwestią jest oczywiście bezpieczeństwo. Chodzi tutaj przede wszystkim o spełnienie wymogów przepisów UDT , norm unijnych , czasokresów życia podzespołów określonych przez resurs urządzenia oraz standardów ochrony przeciwpożarowej. Kolejną kwestią jest wspomniane wcześniej głośne i niekomfortowe działanie dźwigu.
Takie objawy z jednej strony są nieprzyjemne dla mieszkańców budynku czy użytkowników biura, a z drugiej często przekładają się na bezpieczeństwo, dlatego nie powinno się ich lekceważyć. Oczywistą kwestią jest też konieczność przeprowadzenia modernizacji w przypadku, w którym dźwig ulega częstym awariom.
Niemniej ważna jest użyteczność windy. Czasami zdarza się tak, że z różnych przyczyn nie spełnia oczekiwań, a modernizacja pomoże ją dostosować do bieżących potrzeb.
Jakie są cele modernizacji windy?
Przeprowadzenie modernizacji windy ma kilka celów. Oprócz wspomnianych wcześniej kwestii związanych z bezpieczeństwem i komfortem należy też zwrócić uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych. Starsze dźwigi często nie są przystosowane do przewożenia wózków inwalidzkich. Kolejną kwestią jest zwiększenie powierzchni kabiny, co przydaje się przede wszystkim w biurowcach.
Bardzo ważną zaletą, która płynie z przeprowadzenia modernizacji, jest obniżenie kosztów eksploatacyjnych. W nowszych dźwigach są montowane energooszczędne napędy. Kolejnym celem przeprowadzania takich prac jest poprawa estetyki windy, która wpływa na komfort mieszkańców czy pracowników i postrzeganie obiektu przez gości.