- Szczegóły
W jaki sposób windy są zabezpieczane przed upadkiem?
Windy to niezwykle przydatne urządzenia. Gdyby nie one, drogę z piętra na piętro trzeba by pokonywać na własnych nogach. Dla większości osób nie stanowi to oczywiście problemu, niemniej jednak są też ludzie, którym taka droga sprawia pewien kłopot. Są to chociażby osoby starsze, niepełnosprawne lub dzieci. Dla nich winda to wręcz niezbędne rozwiązanie.
Specyfika automatycznego systemu hamowania
Jako że winda z zasady pracuje na wysokości, musi być ona odpowiednio zabezpieczona przed groźną okolicznością, jaką jest upadek. W tym celu stosuje się specjalistyczny środek, jakim jest automatyczny system hamowania. Jego podstawową cechą jest to, że jest on wyposażony w liczne czujniki ruchu. Elementy te są odpowiedzialne za takie zadania jak kontrola i raportowanie prędkości kabiny. Zarówno wtedy, kiedy winda porusza się w górę, jak i wtedy, gdy winda porusza się w dół. Zasadniczą funkcją czujników ruchu jest wykrywanie nieregularności w pracy dźwigu. Jeżeli tylko któryś z nich odnotuje zwiększoną prędkość kabiny (która może być wynikiem chociażby defektu któregoś z elementów), to natychmiast wysyła tę informację do systemu i aktywowane są automatyczne hamulce.
Czujnik informuje system o tym, że dzieje się coś niepokojącego. Natomiast rolą pozostałych elementów automatycznego systemu hamowania jest dokonanie właściwego działania, czyli powstrzymania windy przed upadkiem. Częściami tymi są chwytacze. Umieszczone są one na ramie kabiny, a wyzwala je kolejny element automatycznego systemu hamowania, czyli ogranicznik prędkości. Zaś między dnem szybu a podłogą kabiny montowane są zderzaki, których zadaniem jest amortyzowanie kabiny w razie upadku.
Windy są jednak zabezpieczane przed upadkiem nie tylko w trakcie działania, lecz również przed wprowadzeniem do użytku. Rolę kontrolną spełniają w tym zakresie kompleksowe teksty bezpieczeństwa. Dzięki nim można mieć gwarancję, że wszelkie zagrożenia zostaną wyeliminowane w tak dużym stopniu, jak to tylko możliwe.